4 listopada 2016

Podsumowanie diety w SM wg. fundacji Overcoming Multiple Sclerosis


źrodło: youtube.com

Zachęcam do oglądnięcia filmiku w oryginale, dla nieznających języka angielskiego tłumaczenie treści filmu poniżej.

Liczne badania z całego świata wskazują na wyraźną korelacje między wskaźnikiem zachorowalności na SM a spożyciem tłuszczów nasyconych. Wskazuje się w nich również na fakt szczególnej szkodliwości tłuszczów nasyconych dla ludzi chorych na SM. Najbardziej znanym człowiekiem studiującym powiązanie pomiędzy spożyciem tłuszczów nasyconych a SM był dr Roy Swank. Od 1949 roku  przez kolejnych 34 lat śledził on losy 150 pacjentów chorych na SM. Połowa z nich utrzymała dietę ograniczającą tłuszcze nasycone. Dr Swank odkrył, że pacjenci którzy ograniczyli tłuszcze nasycone do 16 g dziennie byli w znacznie lepszej kondycji, mieli mniej pogorszeń oraz mniejszy poziom niepełnosprawności od tych którzy nie przestrzegali diety. W ciągu pierwszego roku diety pacjenci którzy przestrzegali diety ze znacznym ograniczeniem tłuszczów nasyconych wykazali dramatyczny spadek liczby pogorszeń o 80%. Po 5 latach liczba pogorszeń spadła o 95%, to jest przeciętnie jedno pogorszenie na 20 lat.


Badania dr Swanka poparte są holistycznym badaniem fundacji Overcoming Multiple Sclerosis, które prezentuje dane 2500 pacjentów z 57 krajów. To badanie kolejny raz ukazało, że ludzie którzy spożywają "zdrowe" tłuszcze w diecie, mają lepszą jakość życia, mniej pogorszeń oraz mniejszą niepełnosprawność. Jednak chorzy, którzy ograniczyli spożycie tłuszczów tylko nieznacznie nie osiągnęli podobnych rezultatów. Naprawdę należy ograniczyć ilość spożywanych tłuszczów nasyconych. Jednocześnie dieta promowana przez dr Swanka i fundację OMS nie jest wcale taka ekstremalna. W rzeczywistości najnowsze amerykańskie rekomendacje na temat spożycia tłuszczów mówią o tym że każdy powinien dążyć do ograniczenia tłuszczy nasyconych w diecie do 22 g dziennie. 

Dlaczego tłuszcze są tak ważne w diecie w SM? Tłuszcze budują ściany każdej komórki naszego ciała, a rodzaj tłuszczy jaki spożywamy wpływa na to jak funkcjonują nasze komórki. SM to stan zapalny i degeneracja komórek, w szczególności mieliny, która zbudowana jest w 80-85% z tłuszczy. Różne tłuszcze mają różny wpływ na nasze zdrowie. Tłuszcze nasycone znajdujące się w mięsie, nabiale i żywności przetworzonej oraz tłuszcze zmodyfikowane promują degenerację i stan zapalny, pogarszając symptomy SM. Tłuszcze wielonienasycone, takie jak Omega 3 działają przeciwzapalnie i przeciwdziałają degeneracji komórek, więc rekomendujemy skupienie się na żywności bogatej w tłuszcze Omega 3, takiej jak owoce morza, ryby, siemię lniane itp., jednocześnie unikając tłuszczy nasyconych zawartych w mięsie, nabiale, w żywności przetworzonej i smażonej. 

Istnieje sporo danych mówiących o tym, że SM jest stosunkowo rzadkie w miejscach takich jak Japonia, gdzie ryby, które są bogate w Omega 3 są jadane regularnie. Ostatnie badanie fundacji OMS pokazuje, że chorzy na SM, którzy spożywali ryby 3 lub więcej razy w tygodniu mieli lepsze samopoczucie oraz redukcję pogorszeń o 50%. Co jest jeszcze bardziej ciekawe chorzy na SM, którzy spożywali regularnie olej lniany mieli o 60% mniej pogorszeń od tych, którzy tego nie robili. Dlatego też rekomendujemy olej lniany jako preferowaną opcję suplementacji kwasami Omega 3.

A teraz kilka słów na temat nabiału w diecie w SM. Występuje wyraźna korelacja pomiędzy spożywaniem mleka krowiego a SM na całym świecie. Uważa się, że białko mleka krowiego (butyrofilina) ma podobny wygląd do białka mieliny, co powoduje reakcję autoimmunologiczną w SM oraz inicjuje nieprawidłową prozapalną reakcję na nabiał u ludzi chorych na SM. Dlatego też najlepiej jest dla ludzi chorych na SM unikać spożywania nabiału. 

A więc co powinno się jeść według programu fundacji OMS? Dla optymalnych rezultatów rekomendowana jest dieta oparta na roślinach, bez żywności przetworzonej oraz ryby i owoce morza. A więc: owoce, warzywa, ziarna, groch, soja, ryby i białka jajek. Należy spożywać co najmniej 20 g tłuszczy Omega 3 dziennie lub 4 łyżeczki oleju lnianego. Należy unikać tłuszczy nasyconych i modyfikowanych, zawartych w mięsie, nabiale, żółtku jaj i produktach przetworzonych. Nie należy używać olei w gotowaniu, należy je zastąpić oliwą z oliwek, bez jej przypalania oraz należy pamiętać o tym, że nie wolno podgrzewać oleju lnianego.

Jak to wszystko zastosować w twojej co dziennej rutynie? Sprawdź naszą stronę (www.overcomingms.org) z rekomendowanymi przez fundację OMS produktami i przepisami, oraz zaopatrz się w składniki na pyszne dania. Ciesz się wszystkimi pysznymi potrawami, które możesz jeść, a nie skupiaj się na tym czego nie możesz. Sprawdzaj stronę OMS i aplikację na smartfona reguralnie. Zamieszczamy tam nowe, pyszne przepisy i pamiętaj przez ostatni rok 98% atomów, które budują teraz twoje ciało zostało wymienionych, a więc nigdy nie jest za późno aby zacząć zmiany ! 

Uwaga: w SM przed zmianami w diecie warto zrobić sobie testy na alergie i nietolerancje pokarmowe. Rekomendacje fundacji OMS oparte są na uogólnieniach. Warto jeszcze raz podkreślić że każdy jest inny i powinno się zwracać uwagę na reakcję organizmu na białka jaj, rośliny strączkowe, niektóre warzywa, owoce oraz owoce morza, gdyż pomimo ich zalet mogą powodować alergie i nietolerancje. Jeśli są dobrze przyswajane mogą być stosowane w diecie.

Post na podstawie filmiku fundacji OMS, który można znaleźć pod linkiem:
www.youtube.com/watch?v=ORmm6AISyIw