25 października 2014

Dr Roy Swank i rola tłuszczów w SM, dieta niskotłuszczowa ze szczególnym ograniczeniem tłuszczów nasyconych pochodzenia zwierzęcego






Jednym z pionierów badań nad wpływem diety w SM był amerykański neurolog dr Roy Swank. W 1948 roku dr Swank otrzymał grant na badania nad SM oraz rozpoczął pracę w Montreal Neurological Clinic. Dr Swank pracował z setkami chorych na SM obserwując pozytywny wpływ diety opartej na roślinach, a ograniczającej mięso i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.


Na podstawie pracy z chorymi na SM dr Swank wyciągnął następujące wnioski:
  • zwykle początek ciężkich ataków następował nagle,
  • początek większości indywidualnych ataków sugeruje pochodzenie naczyniowe,
  •  choroba jest obecna na całym świecie, ale szczególnie powszechna jest w krajach uprzemysłowionych.

Pracując w kanadyjskiej klinice dr Swank współpracował również z naukowcami z Norwegii i to właśnie sugestia norweskiego neurologa prof. Monrada Krohna zaowocowała badaniami dr Swanka nad rolą tłuszczów w SM. Norweski profesor zaobserwował nierównomierne rozmieszczenie występowania SM w Norwegii. Na wybrzeżu tego kraju, gdzie ryby i owoce morza były podstawą diety (tłuszcze nienasycone) SM występowało rzadko, natomiast głębiej w kraju, gdzie dominowało rolnictwo a dieta oparta była na tłustym mięsie i nabiale (tłuszcze nasycone) SM było bardziej powszechne. Postanowiono zbadać tą zależność, stworzono kwestionariusz i rozesłano go do wszystkich norweskich szpitali i neurologów. Wyniki tego badania wykazały że SM na wybrzeżu było stosunkowo rzadkie (1/10 000 mieszkańców), a głębiej w kraju było za to bardziej powszechne (9/10 000 mieszkańców).


Badania z Norwegii oraz inne prowadzone przez Swanka na temat roli tłuszczów w SM doprowadziło do powstania diety niskotłuszczowej, ze szczególnym ograniczeniem tłuszczów nasyconych pochodzenia zwierzęcego (10-15 g/dziennie) oraz dodatkowo 20-40 g tłuszczów nienasyconych (oleje). Białko pochodziło głównie z ryb i owoców morza oraz chudego mleka. Dodatkowo w diecie znalazły się również warzywa, owoce oraz zboża. 


Podczas pierwszych 5 lat pracy w Montrealu dr Swank przebadał 250 pacjentów z SM, z czego 150 postanowiło przejść na dietę niskotłuszczową. Przez kolejne 20 lat pacjenci dr Swanka byli co roku badani oraz kontaktowano się z nimi co 3 miesiące telefonicznie lub mailowo. Nie wszyscy pacjenci przestrzegali diety co wykazały zbierane informacje na temat spożywanych produktów żywnościowych.


W 1990 roku badanie dr Swanka ukazało się w pestiżowym  medycznym czasopiśmie Lancet,  a w 1991 roku w Nutrition. Wyniki badania dr Swanka były bardzo optymistyczne. Pacjenci przestrzegający diety niskotłuszczowej czuli się lepiej, mieli znacznie mniej rzutów i żyli znacznie dłużej niż osoby nie będące na diecie.

Procentowo wyniki badania dr Swanka ze 150 osobami które rozpoczęły dietę przedstawiają się następująco: 70 na 150 pacjentów spożywało przeciętnie 17 g tłuszczów dziennie a spośród nich 79% żyło do końca badania (czyli przez kolejne 20 lat), natomiast dla porównania wśród pacjentów którzy spożywali średnio 42 g tłuszczów dziennie ten współczynnik był znacznie niższy (19%).   

Dr Swank pracował od późnych lat 40 z setkami chorych na SM obserwując pozytywne rezultaty diety niskotłuszczowej ze szczególnym ograniczeniem tłuszczów nasyconych pochodzenia zwierzęcego. Zgodnie z obserwacjami dr Swanka potencjalne rezultaty diety niskotłuszczowej u chorych na SM to spadek ilości pogorszeń nawet o 95%, wraz ze stabilizacją choroby w ciągu 3-5 lat. Dr Swank napisał na ten temat książkę: The Multiple Sclerosis Diet Book, Low-Fat Diet for the Treatment of MS oraz założył fundacje która popularyzuje informacje na temat diety niskotłuszczowej w SM.

Dr Roy Swank był neurologiem, który pionierował leczenie dietą SM. Zwracał on szczególną uwagę na rolę tłuszczów w diecie, szczególnie na negatywną rolę tłuszczów nasyconych pochodzenia zwierzęcego. Post ten nie wyczerpuje jednak tematu diety w SM. W kolejnych postach przedstawię inne aspekty diety takie jak: alergie i nietolerancje, gluten, syndrom nieszczelnych jelit (tzw. leaky gut syndrome), mleko, aspartam, itp.

Jako, że coraz więcej wiemy o wpływie diety na organizm, nie wszystkio co rekomandował dr Swank jest nadal aktualne. Dużym znakiem zapytania jest mleko w diecie w SM, które w wielu badaniach wiązane jest z chorobami autoimmunologicznymi i neurologicznymi. 

Zapraszam do czytania kolejnych postów, poszerzania wiedzy na temat diety w SM oraz wprowadzania zmian w diecie. Zachęcam też do rozmawiania z lekarzami i dietetykami na temat diety w SM, jako że blog jest zbiorem informacji i rekomendacji, ale każda dieta powinna być zaprojektowana indywidualnie do potrzeb i możliwości chorego.

Post ten został opracowany na podstawie informacji zawartych na stronie fundacji dr Swanka oraz na stronie prof Georga Jelinka Overcoming Multiple Sclerosis.

www.swankmsdiet.org

www.overcomingmultiplesclerosis.org