31 maja 2016

OMS (Overcoming Multiple Sclerosis) holistyczny program terapeutyczny prof. Georga Jelinka



OMS (Overcoming MS- pokonać SM) to holistyczny program terapeutyczny stworzony przez prof. Georga Jelinka. Prof. Jelinek to australijski lekarz, syn czeskich imigrantów. Jego własna historia bardzo jest powiązana z SM, gdyż zarówno on jak i jego mama zostali zdiagnozowani na SM. Jego mama pracowała jako pielęgniarka z osobami z zaburzeniami psychicznymi i bardzo chciała aby jej syn został lekarzem. George Jelinek został profesorem zajmującym się ratownictwem medycznym. Dwadzieścia lat po śmierci swojej mamy, George sam został zdiagnozowany jako chory na SM. Po okresie szoku i desperacji, George Jelinek, już jako profesor medycyny i redaktor naczelny Emergency Medicine Australasia zaczął poszukiwania najlepszych lekarstw i metod leczenia, które pomogłyby mu w walce chorobą.

W wyniku tych poszukiwań, prof. George Jelinek znalazł wiele badań które wskazywały na różne aspekty leczenia SM. Łącząc wiele wątków prof. Jelinek stworzył holistyczny program dla osób chorych na SM. Jak sam pisze na stronie overcomingms.org główną misją jego programu jest pomaganie ludziom z SM, aby mogli żyć dłużej, lepiej i zdrowiej. Poprzez zmiany w diecie oraz w stylu życia (wszystkie te rekomendacje prof. Jelinek opiera na badaniach naukowych), dąży się do poprawy jakości życia chorych. Program OMS stworzony przez prof. Jelinka oparty jest na: diecie, ruchu, ograniczeniu stresu, suplementacji witaminy D i tłuszczów Omega 3, przebywaniu na świeżym powietrzu i słońcu oraz jeśli zajdzie taka potrzeba, w konsultacji z lekarzem, przyjmowaniu lekarstw.

W skrócie program OMS składa się z:


  1. Dieta i suplementy:
  • dieta oparta na roślinach z dodatkiem ryb i owoców morza, gdzie jest to tylko możliwe należy unikać tłuszczów nasyconych,
  • suplementacja tłuszczami Omega 3: 20-40 ml oleju lnianego tłoczonego na zimno, można zamiast oleju lnianego używać tranu,
  • opcjonalnie suplementacja witaminami z grupy B lub witaminą B12, jeśli taka suplementacja jest potrzebna,
     2. Witamina D:
  • ekspozycja na światło słoneczne 15 minut dziennie 3-5 razy na tydzień na jak największą powierzchnię ciała,
  • suplementacja witaminą D3, w dawce 5000IU, dostosowując jednocześnie suplementacje do poziomu witaminy D3 we krwi,
  • należy starać się utrzymywać poziom witaminy D wysoko, to jest pomiedzy 150-225 nmol/L
    3. Medytacja:
  • 30 minut dziennie
    4. Ruch i ćwiczenia:
  • 20-30 minut około pięciu razy na tydzień, najlepiej na świeżym powietrzu
   5. Leki:

  • leki powinny być konsultowane z lekarzem. Prof. Jelinek zaleca wprowadzenie zmian i obserwowanie organizmu. Jeśli zajdzie taka potrzeba przyjmowanie leków modyfikujących SM. Wybór leku powinien być jednak ostrożnie podjęty po ocenie potencjalnych efektów ubocznych,
  • sterydy na ostre pogorszenia.

Prof. George Jelinek po diagnozie 17 lat temu, zmienił dietę oraz styl życia. Od tamtego czasu nie miał już kolejnego ataku choroby i powrócił do pracy w szpitalu. W międzyczasie napisał książkę Overcoming Multiple Sclerosis w której szczegółowo opisuje on różne wątki związane z SM. Prof. Jelinek założył również organizacje non profit, która zajmuje się propagowaniem wiedzy na temat SM, diety i innych sposobów łagodzenia choroby. OMS działa głównie na terenie Australii oraz Nowej Zelandii a w ostatnim czasie również na terenie Anglii. Organizacja Overcoming MS nie otrzymuje żadnych środków od jakiejkolwiek firmy związanej z przemysłem farmaceutycznym.  

Książkę prof. Jelinka można kupić nadal niestety tylko w języku angielskim. Jakiś czas temu kupiłam tę książkę i ją przeczytałam. Overcoming MS jest bardzo interesująca i jednocześnie pełna odnośników do różnych badań naukowych. Pracując w Anglii zetknęłam się również pośrednio z dwoma osobami, które zdecydowały się na podążanie za zaleceniami prof. Jelinka. Z relacji ich fizjoterapeutki wiem, że obie panie odniosły korzyści ze zmiany diety i stylu życia. Jedna z nich przed zmianami borykała się z dużą fatygą i problemami ze spastycznością nóg. Po wprowadzeniu zmian, nastąpiła poprawa i chora zrezygnowała z prywatnej fizjoterapii i w zamian za nią zaczęła chodzić na siłownie trzy razy w tygodniu. 

Więcej informacji dostępnych na stronie prof. Jelinka:


15 maja 2016

Pomysł na: pomidorową


200 g mięsa na wywar (kurczak, wołowina)
200 g brązowego ryżu
3 marchewki
1 pietruszka
1/4 selera
1 por
3 cebule
5 ząbków czosnku
przecier z pomidorów
sól, pieprz
bazylia 
oliwa z oliwek

Na początku przygotowujemy wywar (gotujemy mięso przez około godzinę na wolnym ogniu, wołowinę trzeba dłużej, ale tu też zależy to od wielkości kawałków mięsa). w między czasie myjemy i obieramy ze skórki warzywa korzeniowe. Gdy wywar jest już gotowy wrzucamy przepłukany brązowy ryż i gotujemy dalej na wolnym ogniu. Po około 10 minutach, gdy ryż zacznie mięknąć wrzucamy warzywa korzeniowe. Gdy ryż i warzywa zmiękną wrzucamy pokrojonego pora, cebule i czosnek. Po kilku minutach dodajemy przecier pomidorowy i odrobinę ketchupu. Przyprawiamy do smaku. Pomidory bardzo dobrze smakują z bazylią, więc jej można sypnąć trochę więcej. Po przestygnięciu zupy, przed podaniem dodaje jeszcze odrobinę oliwy z oliwek. Zwykle gotuje zupę na dwa dni, więc nie muszę gotować zupy co dziennie.

Uwaga: Niektórzy chorzy na SM mogą nie tolerować dobrze pomidorów, selera lub innych składników zupy. Należy wtedy zastępować je w miarę możliwości innymi. Na przykład zamiast selera można wkroić więcej pora. Gdy nie toleruje się pomidorów, lepiej przygotować inną zupę, na przykład rosół, czy cebulową. Ale bywa też tak, że przetworzone pomidory są tolerowane i można nie odczuwać żadnych symptomów, pomimo negatywnej reakcji organizmu na świeże pomidory.