moja praca


Kilka słów o mnie, o mojej pracy i zainteresowaniach oraz dlaczego zdecydowałam się na prowadzenie tego bloga. 

Szukając informacji na temat chorób autoimmunologicznych znajdziemy sporo informacji w różnych  źródłach: w internecie, w książkach oraz w przychodniach. Niestety oprócz długiej listy chorób i symptomów im towarzyszących niewiele jest wiadomości na temat ich leczenia. Zwykle dostępne leki lub terapie są bardzo drogie, często mało skuteczne, a nierzadko wiążą się z całą gamą efektów ubocznych. Mało też wiadomo na temat przyczyn powstania chorób autoimmunologicznych. Ogólnie przyjmuje się, że własny układ immunologiczny chorego mylnie atakuje własne tkanki. Niektórzy naukowcy łączą autoagresję z niezidentyfikowanymi wirusami lub bakteriami. Prowadzone są szeroko zakrojone badania nad genami w powstaniu chorób autoimmunologicznych. W przypadku SM mówi się nawet o 120 różnych genach biorących udział w patogenezie choroby, brak jest jednak jednego genu winnego za powstanie choroby. W tym samym czasie coraz większą uwagę zwraca się na czynniki środowiskowe które mają wpływ na powstanie choroby, a tutaj lista jest długa: dieta, chemia w żywności, opryski, konserwanty, niedobory witamin i minerałów, brak snu, palenie papierosów, stres, niski poziom witaminy D, zanieczyszczenie środowiska itd.
  
Jako że z chorobami autoimmunologicznymi spotykam się zarówno w pracy zawodowej jak i w życiu prywatnym, dużo czytam(łam) na temat profilaktyki i leczenia tych chorób. Szukając odpowiedzi na własne pytania odkrywałam różne strony, fundacje, lekarzy zajmujących się leczeniem chorób autoimmunologicznych. I tak odkrywałam rolę pożywienia i diety w chorobach autoimmunologicznych, role snu i odpoczynku oraz stresu w powstawaniu choroby. Od ponad trzech lat jestem na diecie którą zaprojektowałam dla siebie (elementy diety paleo ze zdiagnozowanymi nietolerancjami pokarmowymi), która stała się dla mnie drogą do dobrego samopoczucia oraz ograniczenia niepokojących mnie symptomów.

W tym samym czasie pracuje z chorym na SM. Chcąc poprawić stan jego zdrowia we współpracy z jego lekarzem, pielęgniarkami oraz dietetyczką wprowadzaliśmy zmiany w jego diecie oraz w sposobie opieki. Na początku 2013 roku odstawiliśmy aspartam, w kwietniu 2013 roku pod wpływem wcześniejszych obserwacji zdiagnozowano go jako osobę nietolerującą mleka i produktów mlecznych oraz wprowadzono mu dietę bezmleczną, zastępując mleko soją. I tutaj dodam, że było to o tyle ważne, że chory jest teraz żywiony przez PEG (bezpośrednio do żołądka) i cały pokarm jaki dostaje był oparty na mleku. Po zastosowaniu diety nastąpiła znaczna poprawa (zmniejszenie się bólu z około 200 tabletek przeciwbólowych na miesiąc do około 20 (2016 rok aktualizacja: ilość tabletek przeciwbólowych spadła do ok 10, dalsza stabilizacja stanu zdrowia), zmniejszenie się spastyki, nastąpiło uregulowanie się pracy jelit i zanik zatwardzeń oraz hemoroidów, poprawa kondycji skóry, możliwe stało się zmniejszenie ilości tabletek nasennych). W wyniku zaniku symptomów możliwe było odstawienie lub ograniczenie leków przeciwbólowych, nasennych i przeciwspastycznych. Nastąpiła stabilizacja stanu zdrowia oraz poprawił się komfort życia chorego.  

Pod wpływem bardzo dobrych efektów jakie mogłam obserwować u siebie oraz u innych chorych z którymi pracuje po zmianie diety postanowiłam pisać blog poświęcony diecie w stwardnieniu rozsianym oraz w innych chorobach autoimmunologicznych. Jako, że dostępnych jest bardzo dużo badań na temat diety w SM i innych chorobach autoimmunologicznych w języku angielskim większość moich postów będzie tłumaczeniem z języka angielskiego. 

Na blogu tym w zakładce badania znajdzie się krótki opis badań wraz z linkami i odwołaniami do książek lub adresów internetowych. W zakładce dieta znajdzie się opis tzw. protokołu autoimmunologicznego, czyli diety opracowanej specjalnie dla chorych na choroby autoimmunologiczne. Znajdziemy tutaj również przepisy, opisy poszczególnych produktów i ich znaczenia dla zdrowia (z wyróżnieniem tzw. superfood, czyli żywności wykazującej najwyższe walory odżywcze i lecznicze). W zakładce inspiracje znajdą się historie chorych oraz ich doświadczenia, będą to głównie tłumaczenia z linkami do adresów źródłowych. 

Mam nadzieję, że blog ten stanie się źródłem informacji oraz inspiracją dla chorych i ich najbliższych. 

6 komentarzy:

  1. Czekam, czekam na wypelnienie zakladek. Powodzenia i nie zniechecaj sie prosze!

    OdpowiedzUsuń
  2. Asiu!!!!!! Cieszę się, że coraz więcej informacji zamieszczasz! czekam na więcej :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Super informacje można znaleźć na Twoim blogu. Na pewno się rozejrzę, ponieważ planuję przejść na jakąś odpowiednią dietę.

    OdpowiedzUsuń
  4. pewnie ;) zapraszam ;))

    OdpowiedzUsuń