4 września 2015

Przykład mleka roślinnego: mleko kokosowe


Mleko kokosowe to jedno z wielu mlek wytwarzanych z roślin, a zarazem świetna alternatywa dla mleka krowiego. W przypadku chorób autoimmunologicznych warto zrobić testy na nietolerancje mleka krowiego. Wiele symptomów, które nie są kojarzone z nietolerancjami znika po odstawieniu nietolerowanego produktu. Osobiście spotkałam się z silnym bólem neurologicznym, który był tłumaczony SM, a po odstawieniu mleka krowiego ograniczył się do minimum w ciagu 2-3 dni i na takim samym poziomie utrzymuje się już od ponad dwóch lat.

Innymi symptomami mogą być: swędzenie skory, wypryski, zaflegmienie, choroby górnych dróg oddechowych, astma czy choroby jelit, np. zespół jelita drażliwego. Więcej na ten temat będę pisać w postach o alergiach, nietolerancjach i mleku krowim w SM.

Mleko kokosowe można najcześciej kupić w puszce (spotkałam się również z mlekiem kokosowym mieszanym z mlekiem ryżowym w kartonie 1 l), ale można go również zrobić domowym sposobem (moim zdaniem domowe jest o wiele smaczniejsze !). W tym celu należy zalać 200 g wiórków kokosowych 1 l przegotowanej wody, odstawić na noc. Następnie przegotować, a gdy ostygnie zblendować i całość przelać przez sitko (można dodatkowo użyć waty ably mleko było klarowniejsze). Mleko kokosowe ma sporo tłuszczów nasyconych, jednak tłuszcze nasycone z kokosa mają inne właściwości od tych pochodzących z mleka krowiego czy mięsa. Tłuszcz kokosowy składa się ze średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które łatwo się przyswajają i są używane nawet w diecie dla sportowców. Mleko kokosowe nie zawiera cholesterolu, zawiera natomiast wapń, magnez i żelazo.

Mleka kokosowego można używać do kawy, deserów oraz do dań z kuchni azjatyckiej. Jest świetnym substytutem mleka krowiego a przy okazji bardzo dobrze smakuje. Sama używam go od kilku lat, jednak domowe mleko kokosowe robię od niedawna, ale chyba stanie się ono moim ulubionym zamiennikiem mleka krowiego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz